Acasa Istoric Imagini Sf. Cruce Rugaciuni Cuvinte Evenimente Contact
Scurt istoric al Bisericii

Aceasta biserica poarta hramul "Inaltarea Sfintei Cruci"

si piatra ei de temelie a fost pusa indata de 14 septembrie 1992.

Hramul bisericii e reprezentat printr-o icoana, lucrata in mozaic de Murrano, care este plasata pe frontonul bisericii.

Biserica a fost ridicata intre anii 1992-2002, prin ravna si dragostea parintelui paroh,

Conf. Univ. Dr. MIRON ERDEI si a credinciosilor sai.

Picture 242.jpg

Toate cheltuielile de costructie au fost suportate de credinciosii acestei parohii, la care s-au adaugat generoasele donatii materiale si banesti ale unor institutii conduse de oameni cu suflet mare.

Proietul bisericii a fost executat de arhitectul Pantor Mihail si ing. Negrea Ovidiu.

Biserica a fost pictata integral de pictorul Dorian Crisan, in stil fresca, in perioada 2000-2002.

La poarta bisericii, te intampina icoana Mantuitorului, lucrata in mozaic

de Murrano, binecuvantand credinciosii si trecatorii, indemnandu-i pe toti la

Iubire.

mantuitorul-mare.jpg

In curtea bisericii se afla o lucrare arhitecturala unica, in care Sfanta Treime e simbolizata prin trei cruci sculptate in placa de marmura, iar apa care tasneste din mijlocul lor, simbolizeaza Harul Sfantului Duh, care se revarsa asupra intregii Lumi.

Pietrele care ies in evidenta, simbolizeaza preotii care impart Harul Sfantului Duh. Cele doisprezece tasnitoare din mijlocul edificiului ii simbolizeaza pe cei doisprezece apostoli.

Fantana-ziua-mare.jpg

Biserica, aduce o noutate in arhitectura bisericeasca prin cupola transparenta de policarbonat, asezat deasupra naosului, care

ingaduie luminii sa inunde intreaga biserica. Sub cupola se afla icoana Mantuitorului Pantocrator, asezata in plan orizontal, lucrata in vitraliu.

Deasemenea icoana Sfantului Duh, in chip de porumbel, plasata deasupra cafasului si icoana lui Dumnezeu Tatal, ce troneaza deasupra usii laterale, sunt lucrate in vitraliu.

Mantuitorul-vitraliu-cupola.jpg Biserica "Inaltarea Sfintei Cruci"

Iconostasul simbolizeaza pe soarele Hristos, justificand denumirea parohiei Zorilor. El a fost realizat de fratii Teodor si Sorin Lup, din lemn de tei, poleit cu foita de aur, intre anii 2003-2005.

SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!

iconostasul mare.jpg